Пет работи кои мора да ги пробате во текот на студирањето

traveling_1561979617.jpg

Сите знаат дека студентскиот живот е еден од најубавиот дел од животот и е привилегија да се биде студент.

Но, овие работи мора да ги пробате во текот на студирањето.

  1. Научите барем еден странски јазик

Веќе е познато дека не си писмен само ако знаеш да пишуваш и читаш, туку ако знаеш еден странски јазик.

  • Волонтирајте

За да се биде волонтер не е лесно и не може да најдете доволно време. Потребно ви е многу време и трпение, а ги немате доволно.

  • Да отидете на студентска размена во странство

Од 1987 година, откако постои Еразмус програмата, таа брои 2,2 милиони студенти. Студентската размена е искуство кое навистина вреди да се проба, а освен студирање во странство, ова искуство може да ви понуди уште многу работи: усовршување на јазикот, запознавање на нивните култури и обичаи.

  • Да патувате надвор од државата

Ако сте биле добар студент и сте ги завршиле сите испити, тогаш можете да се частите со еден интересен одмор.

  • Живејте во студентски дом

Има студенти кои избегнуваат да живеат во студентски домови бидејќи мислат дека не можат да се прилагодат на таков начин на живот. Во некои домови условите не се сјајни. Меѓутоа, животот во студентските домови донесува искуства, добри и лоши.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail