woman-601568_960_720-768x512.jpg

Секој си има утрински ритуал кој го применува со години. Еве неколку идеи како да го започнете успешно денот.

  1. Испијте чаша вода

Во текот на ноќта телото се одмара и ги исфрлува сите токсини. Кога наутро пиете вода на празен желудник ќе ги исфрлите штетните токсини, па ќе се чувствувате свежо и здраво.

  1. Појадувајте

Повеќето нутриционисти ќе се согласат дека појадокот е најважниот оброк во текот на денот.

  1. Добро се истегнете

Лесното вежбање и истегнување во раните утрински часови е начин на решавање на утринското „вкочанување“.

  1. Планирајте го денот

Првиот чекор во планирање почнува со планирањето на секој ден. Кога го планираме денот управуваме со сегашноста т.е фокусираме на сегашниот момент.

          5.Најтешките работи завршете ги наутро

Ако во 10часот започнувате со работа, потрудете се пред тоа да го завршите она што ви е најтешко.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail