Studentski-Goce.png

Студенти што чекаат студентско легло се револтирани од доцнењето на резултатите за прием во студентските домови, објави Радио МОФ. Повеќето студентите што контактираа со Радио МОФ сакаат да останат анонимни, но се жалат дека веќе петти ден како чекаат информации за сместување, иако, велат тие, Министерството за образование и наука (МОН) требало да објави резултати на 30 август.

„Неколку пати бевме во МОН лично да прашаме кога ќе ги објават резултатите, но одговорите што ги добивме не беа воопшто сериозни, ни кажуваат еве сега, за час-два, можеби утре, евентуално задутре, почекајте неделава ќе биде. Да напоменам дека при вселување во договорот потпишуваме дека ги користиме услугите на студентсите домови вкупно 9 месеци, што значи ние го плаќаме месец септември, а не добиваме сместување за овој месец и сме оштетени од самиот почеток“, соопшти Кристина М.

Текстот во целост на: Радио МОФ

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail