Пијте какао за подобра меморија

kakao.jpg

Секојдневната употреба на какао ја подобрува меморијата, сочат резултатие од новите истражувања.

Во експериментот учествувале доброволци на различна возраст кои во тек на месец дена требало да пијат какао секојдневно.

Во почетокот и на крајот на експериментот експертите го скенирале мозокот на испитаниците. Тие биле поделени на три групи, во првата се оние што пиеле какао со 500 мг флавоноиди, во втората 250 и во третата група оние што воопшто не консумирале.

На крајот се докажува дека какаото има важна улога во подобрување на меморијата, а тоа се должи токму на флавоноидите кои ги има во какаото и кои го штитат мозокот од замор и ја подобруваат неговата функција.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail