Пливање на 50 метри услов за дипломирање на престижен кинески универзитет

plivane.jpg

Студентите на кинескиот Универзитет Цингхуа не можат да дипломираат ако не го положат испитот по пливање на 50 метри, а стилот на пливање не е важен.

Студентите на престижниот Универзитет, што се смета за Харвард во Азија, ако не го поминат испитот по пливање нема да можат да ја искористат и можноста за студирање во странство.

За испитот се организираат подготовки, како и за другите испити, а тие се за време на летниот распуст, кога посетуваат часови по пливање.

– Ова одлука ќе придонесе студентите да бидат поздрави и да бидат во форма. Сличен испит беше одржан во 1915 година кога почна наставата на Универзитетот, но поради недоволните капацитети за пливање и намалениот број студенти, беше укинат испитот.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail