По четири децении видена бела ајкула кај Балеарските Острови

bela-ajkula.jpg

Бела бела ајкула долга 5 метри била забележана на морето во шпанските Балеарските Острови, за прв пат по 40 години во овие води.

Ајкулата еден час била следена од меѓународниот тим во архипелагот Национален парк Кабрера, на 10 километри од брегот на Мајорка.

Во овој проект учествуваше тим од шпански и истражувачи од неколку европски земји.

Иако имаше гласини и неодредени информации дека во последниве години се забележува голема бела ајкула во шпанските води, се верува дека ова е прв потврден случај од 1976 година кога рибар од Мајорка фати шестметарски примерок, објави „Дејли мејл“.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail