Почнува Истражувачкиот филмски фестивал

film-1-696x464.jpg

Вечерва, со почеток во 19 часот, во „Кино култура“, ќе се отвори третото издание на Истражувачкиот филмски фестивал. Ова издание на фестивалот ќе се фокусира на дигиталното и има за цел да го разгледа светот на иновативни можности и можни нарушувања на приватноста. Програмата ќе започне со панел-дискусија на тема „Новинарството и медиумите во дигиталната ера и социјалните мрежи, каде одиме?“, која ќе ја води новинарката Ана Зафирова, а е посветена на борбата за опстанок и интегритет на новинарството во светот на социјалните медиуми. За предизвиците со кои се соочуваат медиумите денес, како и насоките во кои може да се исползуваат иновативните алатки, Зафирова ќе разговара со Марија Фернанда Лаурет од „Контраст“ и Ана Јакимовска, докторка на науки од областа на вештачка интелигенција, која има работено во престижни британски медиуми како „Гардијан“, „Скај њуз“, Би-би-си и Чанел 4 .

Во 20.30 часот е планирана проекција на филмот „Големиот упад“, документарен филм за скандалот со „Кембриџ аналитика“ и злоупотребата на личните податоци на фејсбук-корисниците.

иѕвор: Нова Македонија

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail