Подгответе се за есенска диета со одлични резултати: За само една недела ќе доживеете големи промени

Podgotvete-se-za-esenska-dieta-so-odlichni-rezultati-Za-samo-edna-nedela-kje-doziveete-golemi-promeni.jpg

Подгответе се за есенска диета со одлични резултати: За само една недела ќе доживеете големи промени

Од есенските намирници може да се направи мени од кое можете да си обезбедите доволно хранливи материи да не бидете гладни, а притоа, да слабеете.

Тикви, брокули, пиперки, домати, зелка, кељ и прокељ, сите тие се идеални за диета.

Предлог еднонеделно мени за слабеење:

Прв ден

Појадок: Парче пченкарен леб, сирење со малку маснотии, свежа пиперка

Ужина: Круша

Ручек: Супа од тикви, две парчиња леб намачкан со лук

Ужина: Јаболко

Вечера: Печено пилешко, 150g брокули и карфиол прелиени со две лажици маслиново масло, чинија салата

Втор ден

Појадок: Парче пченкарен леб, сирење со малку маснотии, свежа пиперка

Ужина: Круша

Ручек: 250g шпагети со модар патлиџан и домати

Ужина: 150g грозје

Вечера: Две варени или печени пченки, шолја млеко со мал број на масти

Трет ден

Појадок: 40g житарици, шолја јогурт, банана, лажица мед

Ужина: Калинка

Ручек: 250g печурки, 150g пире од компири, зелка салата

Ужина: Печени костени

Вечера: Варен грашок и зелка, парче леб

Четврти ден

Појадок: Парче пченкарен леб, мисиркина салама, свежи пиперки и малку кајмак

Ужина: 150g овошен јогурт

Ручек: 80g грашок, варен интегрален ориз и вегетаријански плескавици од печурки

Ужина: Јаболко

Вечера: Пастрмка печена во рерна и компир салата

Петти ден

Појадок: 100g проја и шолја јогурт

Ужина: 30g ореви

Ручек: Туна сендвич и салата

Ужина: Јаболко

Вечера: 2 јајца, 250g пиперки, парче интегрален леб

Шести ден

Појадок: Парче интегрален леб, малку путер, малку мармалад по желба, шолја свежо цеден овошен сок

Ужина: Круша

Ручек: 100g варено телешко месо, салата по желба

Ужина: Две мандарини

Вечера: Зеленчук по желба, печен во рерна, парче интегрален леб

Седми ден

Појадок: Парче интегрален леб, паштета од зеленчук, шолја природен свежо цеден сок

Ужина: 150g грозје

Ручек: Пилешка супа, 150g пилешко месо, 100g варен компир, две лажици ајвар

Ужина: Јаболко

Вечера: Парче леб со 30g сирење, пипер и лук по желба

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail