Новиот Huawei Mate X на преклоп на пазарот ќе биде достапен во ноември.

Mate X е 5G смартфон со Huawei Kirin 980 процесор и Barong 5000 модем.

Смартфонот поседува батерија од 4.500 mAh која може да се наполни до 85% за еден час.

Кога уредот ќе се расклопи, дијагоналниот екран е 8 инчи, а кога ќе се склопи, добивате смартфон со 6,6 инчен преден и 6,38 инчен заден екран.

Смартфонот ќе чини 2.400 долари, а во Кина ќе биде достапен од 15 ноември. Поседува 6 GB RAM и 512 GB интерна меморија.

Huawei размислува да го пласира Mate X и на останатите пазари.

извор: кајгана

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail