Погледнете како изгледа еден прочистувач на воздух во Кина

unnamed-file.jpg

Кина е земја која е позната по иновациите и по нејзиниот брз раст. Доказ за тоа е и нивниот прочистувач за воздух кој што се наоѓа во градот Ксиан. Овој прочистувач има капацитет до 18 милиони кубни метри воздух во текот на еден ден.

Загадувањето е еден глобален проблем кој што го има во големи делови од светот, па според многу научници тоа е причина за огромниот број на заболувања кај луѓето. Големиот прочистувач е изграден во 2016 година и во екпериментална фаза, но досегашните резултати покажуваат дека е доста корисен.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail