Појадок кој ве слабее! Намирница со која се губи двојно повеќе килограми!

ht-3.jpg

Појадок кој ве слабее! Намирница со која се губи двојно повеќе килограми!

Ако сакате да изгубите тежина, не прескокнувајте појадок. Студиите потврдуваат дека јајцата исто така треба да се најдат на менито.

Студијата објавена во списанието „ International Journey of Obesity “ покажа дека јајцата се одличен сојузник за слабеење. Две групи на лица со вишок килограми беа следени во текот на двомесечна студија. Од нив, едната група јадеше две јајца за појадок, а другата група уживаше во печива.

Двете групи консумирале иста количина калории во првиот утрински оброк, но во 65 проценти од случаите, жените и мажите кои јаделе јајца изгубиле повеќе килограми.

Покрај тоа, тие рекоа дека имаат повеќе енергија од лицата кои го започнаа денот со јаглени хидрати и имаа значително намалување на индексот на телесна маса.

Овие резултати не ги изненадуваат нутриционистите, кои јајцата ги сметаат за одличен извор на протеини кои ефикасно заситуваат и го спречуваат прејадувањето до крајот на денот.

Покрај тоа, тие помагаат во регулирање на добриот холестерол и се богати со витамин Б12 и холин, што овозможува нормално функционирање на сите клетки во организмот.

Треба да се има предвид дека во 100 грама јајца има околу 160 калории, но оваа бројка е зголемена ако тие пржат со путер или масло.

Најдобар начин е да комбинирате варени јајца со салата.

Извор: vistina.com.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail