Полицаец за пример: Чукнал друг автомобил и сам себеси си напишал казна

policaec.jpg

Абдула Ибрахим Мухамад Мухтари, полицаец од Дубаи, е вистински пример за чесност и принципиелност во својата работа.

Имено, тој сам себе си напишал казна, откако со својот автомобил удрил во друго паркирано возило. Овој потег наиде на пофалби од сите страни, па полицаецот доби и признание, а потоа и унапредување.

На свеченото доделување на наградата, шефот на полицијата нагласи дека овој потег значително ја подобрува репутацијата на органите на јавниот ред, која и онака е на добар глас ширум светот.

– Абдула сам себе си напиша казна и стави копија од записникот на бришачот од оштетениот автомобил, потег од кој сопственикот пријатно се изненади, рече тој.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail