Половина час по породувањето положила два испити

download.jpg

Алмаз Дерес од Западна Етопија се недевала дека ќе ги положи испитите пред породување, но тие биле одложени.

Таа добила болки токму пред испитот.

За BBC изјавила дека не и било тешко да учи додека била бремена, но не сакала да чека следната година да заврши.

Половина час по породувањето, во болница ги пишувала испитите од математиката и англиски, а во текот на следниот период ќе ги пишува и следните испити.

„Толку брзав за испит па породувањето не ми беше важно“ вели Алмаз.

Во Етопија нормално е жена да се откаже од образованието, но е нормално по некоја година да се врати и да го заврши.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail