Половина година пијат само млеко и крв

pleme1.png

Етиопското племе Боди има нетипичен обичај. Кај нив најпосакувани мажи не се оние кои се најубави, туку најдебели и се  натпреваруваат секоја година, пишува „Дејли меил“.

На победникот наместо награда му се доделува статус на херој до крајот на животот, а се подготвуваат на многу необичен начин. Шест месеци пред натпреварот, во организмот внесуваат мешавина на млеко и свежа кравја крв, секојдневно по два литри.

Натпреварувачот мора да биде неженет и да се согласува на долготрајна изолација. Исто така, им се забранува секаква форма на физичка активност.

После натпреварот „се фрлаат“ на строга диета за да го вратат својот првобитен изглед, но титулата им останува до крајот на животот.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail