Половина милион работници од трети земји ќе пристигнат во Бугарија

bugarija-124845.jpg

Половина милион професионалци од трети земји ќе пристигнат во Бугарија во текот на следните неколку години. Станува збор за дипломци кои работат во различни области.

Причината за претстојниот увоз на толку многу кадри беше во измените на Законот за мобилност и мобилност на трудот усвоен на почетокот од март. Промената им овозможи на вработените од трети земји да пораснат од 10 на 35% за малите и средните претпријатија, што во пракса значи дека секој трет работник може да биде странец, пишуваат бугарските медиуми.

Ризикот е дека масовната миграција на работниците ќе доведе до замрзнување или одложување на зголемувањето на платите.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail