Посадил 60 лешници, а барал дури 2 милиони

lesnici.jpg

Хрват иако имал само 60 дрвца лешници, барал субвенции од 2 милиони куни, по што е покрената постапка против овој 38 годишен човек.

Се смета дека незаконски сакал да извлече пари од ЕУ фондовите и од државниот буџет.

Тој немал право да учествува на тендер, но сепак го сторил тоа.

Приложил лажна сметка која била заверена од службеници за површини какви што не поседувал со 15,58 хектари овошје, ореви, бадеми, лешници, костени.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail