Познати првите 10 финалисти на Евровизија

8dafe848-011e-41ce-884a-4bfc26134d39-560x390.jpg

Изборот за песна на Евровизија вечерва ги доби првите 10 земји кои ќе бидат дел од големото финале кое ќе се одржи во сабота во Тел Авив, Израел.

Во првото полуфинално издание настапија 17 земји, но само десет од нив се пласнираа во финале: Грција, Белорусија, Србија, Кипар, Естонија, Чешка, Австралија, Исланд, Сан Марино и Словенија.

Претставничката на Македонија, Тамара Тодевска настапува претпоследна во втората полуфинална вечер која е за кажана за во четврток.

извор: кумановскимуабети.мк

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail