Предавања за италијанскиот јазик и книжевност на Штипскиот универзитет

univerzitet-goce.jpg

Филолошкиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип денеска организира две предавања од областа на италијанскиот јазик и книжевност со гости од универзитети од Италија.

Првото предавање „Просторот во италијанскиот неореализам“ ќе го одржи Ана Стефановска од Универзитетот во Падова, а професорот Алфонсо Амендола од Универзитетот во Салерно ќе зборува за италијанскиот театар и кинематографија.

На предавањата најавено е присуство на италијанскиот амбасадор во Македонија, Карло Ромео и професорката Кармелита Д’Алесио.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail