Предупредување од Твитер: Профилите на корисниците кои не биле активни во последните шест месеци ќе бидат избришани!

profimedia-0104219828.jpg

, Image: 104219828, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Web Pix / Alamy / Profimedia

Ова е прва акција од ваков тип на популарната социјална мрежа. Оттаму велат дека главната причина за бришењето на профилите е тоа што корисниците кои не се најавиле на својот профил во овој период не се во можност да ги прифатат ажурираните политики за приватност.

Социјалната мрежа Твитер во следниот период ќе започне голема акција за бришење на профили кои се не се активни во последните шест месеци. Освен неактивните, во акцијата ќе бидат и избришани профилите на починатите лица.

Ова е прва акција од ваков тип на популарната социјална мрежа. Оттаму велат дека главната причина за бришењето на профилите е тоа што корисниците кои не се најавиле на својот профил во овој период не се во можност да ги прифатат ажурираните политики за приватност.

– Оваа акција ќе го подобри кредибилитетот на платформата и со отстранувањето на профилите кои не се користат, индивидуалните корисници може да им дадат непотребно чувство на важност. Исто така, ќе се ослободат и повеќе кориснички имиња – рече портпаролката на Твитер. Ослободените кориснички имиња ќе бидат достапни по 11 декември.

извор: слободен печат

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail