Претставата „Странци” утре во Драмски театар

strancip.jpg

алијанскиот филм “Совршени странци” од 2016, а во режија на Нела Витошевиќ е претставата која публиката ќе може да ја види вечерва (22 февруари), со почеток од 20 часот, во Драмскиот театар.

“Странци”, според филмското сценарио на итПретставата прикажува неколку современи парови кои се на вечера, а дејството ја обработува вечната тема на дигиталното доба – колку нашите животи постојат надвор од интернетот и социјалните медиуми. “Ме привлече актуелната тема од секојдневието, а тоа е технологијата која ни ги окупира животите, но и впечатокот до која степен таа не отуѓува од партнерот, пријателите и од светот и каква празнина внесува во нашите животи. Другиот аспект од претставата е колку лагата во ова време станува поважна од вистината”, истакна режисерката за претставата во која играат Игор Ангелов, Ирена Ристиќ, Биљана Драгиќевиќ-Пројковска, Зоран Љутков, Сања Арсовска, Филип Трајковиќ и Предраг Павловски.

извор:скопјеинфо

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail