Претставен уред кој од wi-fi сигнал прави електрична енергија

wifi-e1549011165184.jpg

Група научници од МИТ Универзитетот и од Универзитетот во Мадрид претставија револуционерна направа која  го конвертира WiFi сигналот во електрична енергија.

Уредот е наречен „Rectenna” (rectifying antenna), која електромагнетната енергија ја претвора во еднонасочна електрична енергија доволна за полнење на мобилни телефони и таблети. „Rectenna“ може да се поставува  како тапет на ѕид или пак да се користи во флексибилните смартфони. Oваа иновативна технологијат би можела да се користи и во медицината во инплантите или сензорите, но за да добие ваква примена  неопходн се дополнителни истражувања.

Еве како фукционира:

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail