Претставена е програмата „Студирај во Србија“ наменета за странски студенти

studyinserbia-fb-stranica.jpg

 

Во Србија е претставена програма „Студирај во Србија“ на преставници на 20 држави од Европа и Азија.

Странски студенти пристигнуваат во Србија само доколку имаат можност сами да ги финансираат студиите или пак преку Еразмус програмата.

Со програмата „Студирај во Србија“  треба да се донесат поголем број на студенти во оваа држава. Универзитетите во Србија на странските студенти им нудат 130 студиски програми на англиски јазик.

Од 100 000 студенти кои студираат во Србија, 5 000 се од странство.

Моментално се нуди она што Србија го има – инжинерски и студии по медицина, фармација, земјоделство.

Од Западниот Балкан во Србија моментално студира 9000 студенти, додека 1500 од нив студираат во странство.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail