Пристигна EON Connect, SBB ја претставува иновацијата за безбедноста на Интернет

EON-Connect-800x450-MKD.jpg

Пристигна EON Connect, SBB ја претставува иновацијата за безбедноста на Интернет

Македонија, 9 март 2021 година – Денес компанијата SBB го претстави EON Connect, нова иновативна услуга што овозможува целосна контрола и управување со домашниот Интернет. Оваа апликација, која станува сојузник на децата и родителите во безбедно користење на Интернет, е развиена од експерти од United Cloud, центарот за развој и иновации на United Group, во чии рамки работи и SBB.

Корисниците на СББ можат брзо и лесно, преку мобилен телефон или таблет, да управуваат со нивната WiFi и LAN мрежа, како и со поврзаните уреди во секое време и на кое било место.

EON Connect, со безбедност и родителска контрола, овозможува заштита на најмладите на домашниот Интернет. Родителите можат да го ограничат пристапот на нивните деца до социјалните мрежи или одредени категории содржина што тие ја сметаат за несоодветна, да постават време за спиење или да го паузираат Интернетот во одредено време од денот на еден од уредите или профилите.

Со само еден клик, корисниците можат да го оптимизираат својот WiFi и со тоа да обезбедат најдобри перформанси на Интернет во нивниот дом. Со EON Connect тие можат во секое време да видат кој е моментално поврзан на домашниот интернет и да создадат WiFi мрежа за гости.

Апликацијата ви овозможува да креирате лични профили, да управувате и да поставувате правила за поврзани уреди. EON Connect спречува кражба на доверливи податоци и го штити уредот од сомнителни програми и злонамерна содржина.

EON Connect е достапен за сите корисници на SBB кои имаат модеми UBEE EVW32C и Technicolor CGA2121 и се регистрираат со податоци од мојата сметка на SBB. Постоечките корисници кои немаат еден од овие два вида модеми ќе ги добијат бесплатно доколку се префрлат на пакети EON Full или EON Premium, како и нови корисници кои се одлучуваат за пакети EON Full и EON Premium кои вклучуваат Интернет, телевизија и телефонија. Апликацијата EON Connect може да се преземе на уредите iOS, Android и Huwaei.

„EON Connect е уште еден пример за иновативни производи и услуги развиени од тимот на United Cloud. Резултат на соработката на тимот на United group е овој револуционерен сервис, кој уште еднаш потврдува дека сме и лидер и движечка сила во нашата индустрија “, изјави извршниот директор на United Cloud, Срѓан Ѓурѓевиќ.

EON Connect е создаден од United Cloud кој исто така ја разви и наградуваната ТВ платформа EON. United Cloud е водечки центар за истражување и развој во регионот и се состои од повеќе од 200 врвни експерти, инженери, програмери и иноватори, како и UX дизајнери кои работат во пет центри во три земји.

Како еден од водечките и омилени интернет провајдери меѓу младите во Србија, СББ отсекогаш била прва што воведувала новини на Интернет, како и на телевизија во нашата земја, инвестирајќи во најсовремени технологии за да им обезбеди на клиентите најдобрите иновативни услуги.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail