Професорки на Музичката академија ја добија престижната награда на СОКОМ

Profesorki-na-Muzichkata-akademija-ja-dobija-prestiznata-nagrada-na-SOKOM.jpg

Професорки на Музичката академија ја добија престижната награда на СОКОМ

Камерното дуо Златка Митева (флејта) и Наташа Трбојевиќ (пијано), професорки на Музичката академија при УГД – Штип, ја добија наградата „Георги Божиков“, која СОКОМ ја доделува на музички уметници и ансамбли за најуспешна јавна изведба на дела од македонски композитори во текот на една година. Наградата се однесува за 2019 година.

Доделувањето на наградите на СОКОМ се одржа пред концертот на Гудачкиот оркестар на Филхармонијата со наслов „Гравитациски бранови“, кој се одржа на 24 септември во големата сала на Македонската филхармонија.

Сојузот на композиторите на Македонија (СОКОМ) во рамките на програмата на Фестивалот „Денови на македонска музика“ традиционално ги доделува наградите за најдобрите и најуспешните музички творци и изведувачи.

Извор: УГД

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail