Програма за стипендии за странски студенти во Шкотска

scotland_city_1558954223.jpg

Универзитетот Strathclyde  во Шкотска отвори програма за стипендирање на странски студенти во Шкотска која ќе им помогне на студентите по архитектура, медицина, градежништво, морнарство и електротехника ќе им помогне во процесот на комплементирање на студии на оваа институција.

Стипендијата е наметната за студенти на основни и мастер студии.

Кандидатите за оваа стипендија мора да бидат  примени на наведените студии.

Кандидатите мора да покажат 75% од успешното учење. Исто така треба да го положат IELTS испитот по англиски јазик и да добијат оценка 6.5

Студентите треба да го потполнат и формулар.

Рокот за пријавување е 11 август.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail