Пронајден диносаурус голем колку паметен телефон

Pronajden-dinosaurus-golem-kolku-pameten-telefon.jpg

Пронајден диносаурус голем колку паметен телефон

Археолози во САД го пронајдоа најмалиот диносаурус, засега познат, кој живеел во праисторијата. Суштеството било долго околу 10 сантиметри, односно не поголемо од денешен обичен телефон.

Како што соопшти американската Национална академија на науки, суштеството било претходник на диносаурусите и летечките птеросауруси.

– Ова мало животинче денес би било одлично домашно милениче. Но, се работи за возрасно, пораснато суштество. На тоа укажуваат оние специфични годови кај коските, нагласи Кристијан Камерер, палеонтолог од Музејот за природни науки во Северна Каролина и одговорен за новите истражувања.

Диносаурусот го доби името „Kongonaphon kely“, а живеел на Мадагаскар пред 237 милиони години.  (МИА)

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail