Пронајден пет века стар портрет на кралицата Елизабета

uploads_thumbs_resize_800x420_399131.jpg

Сликата била направена во 1562 година , четири години по доаѓањето на Елизабета Прва на власт , кога приритет на британскиот двор бил таа да се омажи.

Со овој портрет биле привлекувани претставниците од кралските дворови низ Европа , на кои им бил праќан портретот на младата кралица.

Сликата ќе биде понудена на аукција во Лондон на 4. декември , а се проценува дека ќе достигне цена меѓу 150 000 и 250 000 фунти.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail