Проверете дали вашето тело е полно со токсини

lica.jpg

Зголемената количина на токсини во телото настанува поради многу причини, а најчестите се неправилната исхрана, недостатокот на физичка активност, прекумерната консумација на алкохол и пушењето.

Доволно е да обрнете внимание на тоа како вашето тело функционира за да препознаете дали ви е потребна детоксикација.

Промена на бојата на јазикот

Ако вашиот јазик има бела или жолта боја, постои голема веројатност дека во вашата крв е присутно високо ниво на токсини.

Проблеми со здравјето на кожата

Ако вашата кожа е воспалена и ве чша, а имате уредни хигиенски навики, веројатно би требало да се обидете со детоксикација.

Зачестени главоболки

Главоболката во повеќето случаи е показател дека некои делови од вашето тело не функционираат правилно, а една од причините може да биде и големото количество на токсини во телото.

Недостаток на енергија

Ако чувствувате хроничен замор без оглед колку спиете, веројатно би требало да се обидете со детоксикација.

Несоница

Ако веќе долго време потешко заспивате или квалитетот на сонот е многу полош од претходно, тоа може да биде знак за високо ниво на токсини во телото.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail