Проверете во домашни услови дали имате здраво срце

human-heart-facts.jpg

Едноставниот начин на тестирање во домашни услови може да ви помогне да го процените ризикот од срцеви болести.

Обем на половината

Големиот стомак е темпирана бомба. Жените со струг поголем од 88 см имаат за 79 проценти поголем ризик од смрт од повеќе предизвикувачи, како болестите од срце и рак, во споредба со дамите со обем на половината од 71 см или помал. Мажите можат да си дозволат 5 см повеќе.

Број на отчукување на срцето во состојба на мирување

Вашиот пулс е добар показател на состојбата на срцето. Правилото е јасно: понизок пулс е подобар! Наутро пред да станете од вашиот кревет, со показалецот најдете го пулсот на рачниот зглоб. Бројте го пулсот за 10 секунди, па помножете го тој број со 6. Доколку имате електронски мерач за притисок, можете да се послужите со него. Повеќе од 80 не е добро, додека од 60 до 80 е нормално.

Пулсот под 60 или над 80 може да укажува на дехидрација или медицински проблеми од типот на болестите на штитната жлезда или анемија.

Исклучоци се врвните спортисти. Еден маратонец има минимален пулс помеѓу 40 и 50 отчукувања во минута, а спортската медицина забележала и неколку екстремни случаи. Срцето на еден од најдобрите велосипедисти, Белгиецот Еди Мерск, во состојба на мирување имал само 25 отчукувања во минута.

Отчукувања на срцето после напор

Колку побрзо се враќа во нормална ситуација вашето срце после вежбање, толку е поздраво. Ако бројот на отчукувања не падне барем за 12 во рок од една минута после вежбање, имате поголем ризик за срцеви болести, па дури и смрт.

Вежбајте напорно пет минути, престанете и веднаш измерете го пулсот. Една минута подоцна, уште еднаш измерете го вашиот пулс. Доколку вашиот пулс се намалил за помалку од 12 отчукувања, тоа се лоши вести и време е да закажете преглед кај кардиолог.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail