Пусто кинеско село стана хит дестинација, еве зошто (фото)

5.jpg

Гоки е селото кое природата го „проголта” со величественост.

Кинеското село е пусто од 1990 година, но наместо да биде морничаво место, тоа привлекува туристи и фотографи од целиот свет.

Кина може и се развива со исклучително брзо темпо, кога станува збор за урбанизација.

Но, кога природата интервенира – ништо не може да ја запре.

Лозови куќи се наоѓаат во напуштеното рибарското село Гоки.

Реката е важен трговски и транспортен пат уште од древни времиња. И денес нејзиниот тек главно се користи за комерцијални цели.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail