РАБОТА ВО КИНА: Заработуваат и по 2000 евра

kina.jpg

Кина станува земја каде многу Срби со високо образование пронаоѓаат работа.

Нив им се нуди во просек плата од 2000 евра и стан. Обично се бараат професори по англиски јазик.

„Tičavei“ ili „Čajnadžob“ се сајтови преку кои се наоѓа работа. Кина одлучи масовно да го едуцира населението за англиски јазик.

Работа полесно се наоѓа во градови кои се помали од Шангај и Пекинг, затоа што таму веќе има голем број Британци и Американци.

Договори се склучуваат на година дена, а на добрите професори училиштата им даваат бонуси и покачување.

Најдобро е кандидатите да добијат виза за работа, затоа што со туристичка виза ризикуваат да бидат депортирани.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail