Работилница за млади карикатуристи „Доза на сатира за здрава демократија“

133731502.jpg

Инфо работилница за млади кои сакаат да научат за уметноста на пренесување на пораки преку цртеж ќе се одржи денеска во Скопје, во организација на „Остен арт“.

Работилницата е во рамки на проектот „Доза на сатира за здрава демократија“, кој е наменет за сите млади, будни и љубопитни лица од 14-20 годишна возраст, кои сакаат да научат нешто повеќе за карикатурата како визуелен медиум и за нејзината моќ во креирањето на критичката мисла во едно демократско општество.

Како што е најавено, работилницата ќе се одржи во Американското катче во Скопје и ќе ја водат карикатуристот Драган Поповски и едукаторот Јулика Шундовска.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail