Работилница за оригиналноста во преводот

132421723.gif

Филолошкиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ заедно со Здружението на преведувачи на Република Македонија организираат работилница за превод на тема „Оригиналноста во преводот – почит кон индивидуалноста на авторот и кон јазикот“.

Предавачи на работилницата ќе бидат Огнена Никулјски, Љубица Арсова и Ајнур Касо.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail