Реченици кои паметните луѓе не ги изговараат пред други

pamet-iq-inteligencija.jpg

Некои луѓе често знаат да кажат нешто што не го мислат. Меѓутоа, непромисление реченици може да ги повредат другите луѓе.

Паметните луѓе свесни се за тоа и овие пет реченици не ги изговараат пред другите.

  1. За своите години

Фразата за „своите години“  едноставно исфрлете ги од речник. Кажете на некој „изгледаш прекрасно за своите години“.

  1. Изгледаш уморно

Никогаш не знаете што некој поминува низ животот и зошто не изгледа најдобро. Ако забележите дека некој не изгледа најдобро, тој коментар зачувајте го за себе.

  1. Ти никогаш или ти секогаш

Тие фрази ги користиме за да повредиме некој или да покажеме колку сме лути.

  1. Со должна почит

Размислите што доаѓа со оваа реченица. Во 99,9% од случаевите нема врска со почитувањето, туку се користи во ироничен контекст.

  1. Како што ви кажав

На секој може да му се случи од време на време да заборави. Кога ќе ја кажете оваа фраза другата личност може да се навреди бидејќи мора да ја повторувате истата работа.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail