„Respect“- неофицијалната женска химна во изведба на Aretha Franklin (видео)

Пред точно 50 години Aretha Franklin го сними големиот хит  „Respect“ со кој е и прогласена за соло кралица.

Но, верувале или не оваа песна не е нејзин оригинал. Напишана е и снимена уште 1965 од Otis Redding.  Franklin ги превземала нејзините права и ја снимила пред 50 години. Сепак, начиот на кој е отпеана и оживена со нејзината верзија, заслужува да ние денес веруваме дека е во потполнст нејзина авторска песна. Dok Redding во својата верзија повикува на жестока борба за еднаквост,  додека  Franklin не бара многу, само малку почит кој и воглавно го заслужува. Таа пее како жена која е уморна од тоа да е искористувана и недоволо ценета. Жена која зборува: Она што го сакаш од мене, мораш и да го заслужиш.

Оваа песна постанал нејзиниот прв хит а вооедно и химна за сите жени кои се борат за своите права.

 

 

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail