Робот-стоматолог самостојно изведе операција

rov.jpg

Кинески робот-стоматолог, за прв пат во историјата самостојно изведе операција, пишува “South China Morning Post”.

Списанието наведува дека два заба кои биле изработени со Помош на 3д принтер, успешно се имплантирани во вилицата на пациентот.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail