Роботите сами почнаа да доставуваат пакети (ВИДЕО)

Како глетка од научнофантастичен филм изгледа новиот робот , изработен преку соработка на американските компании Форд и Амазон.

Во овој проект би се користело автономно возило , кое го довезува роботот на потребната адреса. Потоа настапува роботот – поштар , кој до куќниот праг го доставува пакетот или некоја друга поштенска пратка.

Форд е веќе подготвен за ваква услуга бидејќи го има роботот Digit , изработен во соработка со компанијата Agility Robotics.

Според нивните проценки поштенската служба во САД не можер да одговори на двојно зголемениот број пратки за само една година.

Лани во САД биле испорачани над 6 милијарди пратки.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail