РОДОВА НЕУТРАЛНОСТ: Нема повеќе „дами и господа“ на летовите

RODOVA-NEUTRALNOST-Nema-povekje-dami-i-gospoda-na-letovite.png

РОДОВА НЕУТРАЛНОСТ: Нема повеќе „дами и господа“ на летовите

Јапонската авиокомпанија ЈАЛ веќе нема да го користи терминот „дами и господа“,  и од 1 октомври на сите свои летови се сврте кон понеутрални и политички коректни изрази „внимание патници“ и „добредојде, сите“.

Портпаролот на ЈАЛ, Јутаро Ивасаки, за Си-Ен-Ен изјави дека компанијата промовира разновидност во заедницата од 2014 година и дека ова е една од донесените одлуки со цел да се третираат сите истo, без оглед на полот.

Во изјава за Ројтерс, ЈАЛ рече дека сака да „создаде позитивна атмосфера и да се однесува кон сите со почит“.

Подружницата на ЈАЛ, ЈАЛ Експрес, може да се пофали со првата жена пилот во Јапонија. Ари Фуџи, која се школувала во САД, била примена во 2019 година, разбивајќи ги така родовите нееднаквости во Јапонија.

Се повеќе и повеќе компании се приклучуваат на трендот на користење родово неутрален јазик, а ЈАЛ е првата азиска авиокомпанија што започна да ја применува оваа практика.

Во 2019 година, Ер Канада објави дека ќе се префрли од „дами и господа“ во „сите / сите“ кога им се обраќа на патниците.

Извор: denesen.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail