Русија со закон забрани давање имиња на деца кои соддржат пцовки

Stipendii-za-studiranje-vo-Rusija.jpg

Стипендии за студирање во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се забранува употреба на пцовки, броеви, знаци за интерпукција, како и имиња на занимања при давање имиња на децата.

Покрај тоа, законот ќе регулира како детето ќе се презива, односно според договорот со таткото и мајката детето ќе го носи презимето на таткото или мајката или и едното и другото споено со тире.

Медиумите во Русија наведуваат дека пред овој закон не постоело ниедно друго ограничување при давање имиња на деца, а државните институции биле обавезни во регистарот да го запишат името кои родителит го дале на своето дете, како тоа и да гласело.

Причината зошто овој закон воопшто е донесен беше случај со едно дете кои родителите планираа да му дадат име BOCIRVR – Биолошки објект на човек од семејството Воронови-Фролови.

Детето се родило на 26 јуни 2002 година, но поради спорот кој се водел околу името, документите ни денес не се издадени на тоа дете.

Најмногу чудни имиња на деца двале граѓани на рускиот главен град – Николај-Никита-Нил, Христамрирадос, Делфин, Април, Принцеза Даниела, Океана, Софија-Сунашце итн.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail