Руски научници уапсени за копање Биткоин

bitkoin.jpg

Станува збор за неколку научници кои работат на тајните руски нуклеарни програми, во идентично тајните објекти, на кои им текнало дека на работа имаат убер-моќни супер-компјутери кои ги користат само за нуклеарки.

Според новинските извештаи неколку научници се обиделе да ги искористат супер-компјутерите од Федералниот нуклеарен центар во Саров за копање биткоин. Целиот град во кој се наоѓа центарот е забранета област за пристапување.

Од безбедносни причини очигледни на секој што некогаш вклучил компјутер, супер-компјутерите не биле поврзани на интернет за да се спречи хакирање и упаѓање во нив.

Научниците биле фатени во својата намера кога се обиделе да ги вклучат компјутерите на интернет, што инстантно го алармирало обезбедувањето на центарот.

Саров е центарот во кој е произведен првата нуклеарна бомба на Советскиот сојуз, за време на владеењето на Сталин. Целиот град се води како државна тајна и тој не беше ни заведен на советските мапи. И ден денешен на Русите им се потребни посебни дозволи за да го посетат градот.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail
Top