Руски нутриционист: Јадење иста храна три дена по ред е штетна за здравјето

Ruski-nutricionist-Jadenje-ista-hrana-tri-dena-po-red-e-shtetna-za-zdravjeto.jpg

Руски нутриционист: Јадење иста храна три дена по ред е штетна за здравјето

Според рускиот нутриционист Рима Мојсенко, консумирањето исто јадење повеќе од два дена по ред, е опасно за здравјето.

– На третиот ден јадење иста храна, особено онаа богата со протеини, имунитетот се урива. Се создава еден имунолошки комплекс, кој го забавува лачењето ензими, вели Мојсенко.

Тој објаснува и дека разновидната храна има корисно влијание врз микробиолошкиот систем, што помага да се зголеми апсорпцијата на сите хранливи материи од храната. Меѓутоа, ако на кој било начин е нарушен соодносот во исхраната, може да се појави дебелеење.

Мојсенко натаму истакнува дека треба да јадеме редовно и – пополека, како и да не пиеме вода со јадењето.

Извор: denesen.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail