САД создаваат рускојазичен глобален тв-канал

tv.jpg

Два американски медиума финансирани од американската Влада создаваат глобална телевизиска мрежа на руски јазик како алтернатива на медиуми под контрола на Кремљ.

Новиот глобален тв-канал ќе се вика Карент тајм (Current time) и ќе се раководи од базираното во Прага радио Слободна Европа со помош на вашингтонски Глас на Америка.

Новиот канал ќе почне со работа оваа недела иако веќе емитува програма од лани. Според американски медиуми, програмата на Карент тајм е насочена кон луѓе од руско јазично подрачје предлагајќи им „вести базирани на факти“ кои недостигаат на рускиот медиумски пазар. Тв каналот ќе емитува во Европа преку кабел, сателит и по интернет.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail