Само во овој дел на Хрватска издадени дозволи за 6.000 странски работници

gradeznici-rabotnici.jpg

Само на Истра во Хрватска издадени се дозволи за повеќе од 6.000 странски работници. Се бараат работници за туризам и градежништво. За Пореч имало највеќе барања, и тоа над 1.900.

Тоа е 45% од вкупниот број дозволи издадени во 2018 година. За Пула има 1.886 дозволи, а за Ровињ 839, додека за Умаг се 789 дозволи.

Работници доаѓаат од регионот, и тоа 45% од БиХ, 30% од Србија, 10% од Македонија и 6% од Косово.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail