robi.jpg

Саудиска Арабија стана прва земја во светот што му додели државјанство на еден робот.

Станува збор за роботот по име Софија, кој е дизјаниран според ликот на актерката Одри Хепберн.

Новата „саудиска државјанка“ е дело на познатиот кибернетичар Дејвид Хенсон и официјално беше претставена на манифестација во Ријад.

– Сакам да живеам и работам со луѓе. Затоа морам да изразувам емоции, за да можам подобро да ги разбирам луѓето и да изградиме меѓусебна доверба – порача Софија на собирот.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail