Се бараат кандидати кои за 11.000 евра ќе лежат 30 дена во кревет

Se-baraat-kandidati-koi-za-11.000-evra-kje-lezat-30-dena-vo-krevet.jpg

Се бараат кандидати кои за 11.000 евра ќе лежат 30 дена во кревет

Невообичаена и многу добро платена работа се нуди во Германија.

Имено, Германскиот воздухопловен центар (ДЛР) во Келн бара дванаесет мажи и дванаесет жени за истражувањето, кое трае 60 дена.

Од тие 60 дена, 30 одмараат во кревет, а надокнадата за учествувањето е 11.000 евра, пишува списанието Феникс.

– Но, тоа не е нужно лесна заработка. Не е само лежење и одмор – рече Андреа Нитче од ДЛР.

Учесниците на студијата мора да останат во кревет 30 дена континуирано, со главата во позиција малку пониска од нозете, или 6 степени.

„На мажите им е особено тешко“, објаснува Ниче. Студијата трае вкупно 60 дена, вклучувајќи две недели аклиматизација и две недели последователна нега.

Слично истражување е веќе спроведено во DLR. Тие се користат за истражување, кои контрамерки можат да се преземат против дегенеративните промени кај астронаутите.

Покрај строгиот одмор во кревет, треба да се симулираат ефектите на бестежинска состојба во вселената.

Учесниците мора да исполнат голем број барања. Тие мора да бидат на возраст меѓу 24 и 55 години, да имаат индекс на телесна маса или БМИ меѓу 19 и 30 и да бидат високи помеѓу 1,53 и 1,92 м.

Покрај тоа, апликантите треба да бидат ментално и физички подготвени и здрави.

Оние кои имаат само на ум пари, честопати не ги исполнуваат условите.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail