Се повеќе компании ги заменуваат работниците со роботи

foxconn1.jpg

Employees work inside a Foxconn factory in the township of Longhua in the southern Guangdong province in this May 26, 2010 file photo. China may be "the workshop of the world", but young rural migrant workers are less accepting than their parents were of life in the factories -- low pay, gruelling hours, and sometimes martial workplace rules. A spate of worker suicides at the tightly guarded factories that make gadgets for Apple and other electronics companies has also highlighted their plight, becoming a cause celebre for migrant workers who followed the stories online -- as well as an embarrassment to the foreign companies that depend on the plants. To match SPECIAL REPORT CHINA-LABOUR/ REUTERS/Bobby Yip/Files (CHINA - Tags: BUSINESS EMPLOYMENT SOCIETY CIVIL UNREST)

Тајванската компанија „Фокскон“, која е доставувач на „Епл“, сака да ги замени речиси сите работници со роботи, објави „Верџ“.

Генерален директор на секторот за автоматизација на компанијата, Даи Џиа Пенг изјави дека „Фокскон“ планира процесот на отпуштање на работниците и нивна замена со роботи да се одвива во три фази.

Првата фаза е автоматизација на работните места кои се опасни или вклучуваат дејности кои подразбираат почесто повторување на работата, а за кои се покажало дека луѓето ги избегнуваат.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail