Се продава Мерцедесот на Елвис Присли од 1969. , каков што имал и Тито (ВИДЕО)

Se-prodava-Mercedesot-na-Elvis-Prisli-od-1969.-kakov-shto-imal-i-Tito-VIDEO.jpg

Се продава Мерцедесот на Елвис Присли од 1969. , каков што имал и Тито (ВИДЕО)

Престижната лимузина одбележа три децении, произведувана е од 1963 до 1981 година, а во тој период биле произведени само 2.677 примероци. Повеќето се стандардни седани, од кои се произведени над две илјади, додека кабриолет бил забележително поредок. Имало два такви примероци и во колекцијата на Тито.

Да се ​​вратиме на Елвис, кој го паметиме по љубовта кон Кадилак, како и на спортските модели како БМВ 507. Мерцедес 600 е приказна за себе, а таков примерок имале само избраните како Елизабет Тејлор, Хју Хефнер, Џек Николсон и други.

Доволно е да се каже дека цената на таков автомобил, во зависност од желбите на купувачот, можела да достигне до 600.000 германски марки. А тој е вистинско богатство и денес.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail