Село во Швајцарија бара жители и нуди 25 илјади франци на тие кои би се доселиле

albinen.jpg

Село во Швајцарија објави дека бара жители и нуди по 25 илјади швајцарски франци по лице. Се работи за селото Албинен во кантонот Вале, каде за оваа одлука гласале малкуте жители.

https://studenti.mk/konkursi-2018-2019/

Селото се соочува со иселување на младите, па поради тоа се одлучиле за ваква политика.

Планот е на семејства или поединци кои ќе се одлучат да купат или изградат куќа во Албинен, да им подарат по 25.000 франци за секое возрасно лице во семејството и дополнителни 10.000 франци по дете.

Сепак, понудата не е без услови. Новите жители мора да се обврзат дека ќе живеат таму најмалку 10 години, а возрасните мора да бидат помлади од 45 години.

Исто така, ќе мора да купат или изградат објект со најмала вредност од 200 илјади франци и да бидат швајцарски државјани или да имаат валидна „Swiss C“ дозвола. Новиот дом мора да биде примарно место за живеење.

Албинен е село кое се наоѓа на 1.300 метри надморска висина, со поглед на долината Рона.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail
Top