Шетање без маица во Будва ќе ве чини 500 евра, ако јадете на улица 700

GOvsXblVpe-nov-trosok-za-posetitelite-na-stariot-grad-vo-budva.jpeg

Будва воведе строги правила за туристите пред почетокот на летната сезона. Тоа се однесува за нивното однесување во градот кога не се на плажа или во хотелските центри.

Па така, шетање без маица или во „рамбовка“ низ градот ќе ве чини 500 ако биде фатени во турстичката полиција. Ако пак се шетате во костим за капење ќе бидете казнети со 600 евра.

Најстрого ќе се казнува јадење по улица или пак во паркови и јавни површини.
Санкциите за турстите предвидуваат казни и ако сушите алишта на балкон, ако го заземете паркинг просторот на мештаните, пуштате гласна музика и сл.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail