Шокантна измена на Фејсбук – Нова апликација која открива сè за вас

fejsbuk-1-640x433.jpg

Фејсбук развива нова апликација која ќе препознава лица, а треба да биде готова на крајот на овој месец.

Фејсзам е нова апликација, која служи за препознавање на ликот, а ќе стане достапна овој месец. Фејсбук се противи на нејзиното лансирање, тврдејќи дека таа ги крши правилата за приватност кои таа мрежа ги има поставено.

Со помош на оваа апликација, за десетина секунди, ќе можете да дознаете сè за некој странец, доколку го фотографирате. Гарантира 70% точност, бидејќи може да скенира милијарда фотографии во секунда и се поврзува со профили на Фејсбук. Точноста се намалува на 55% доколку личноста која ја фотографирате носи очила за сонце или некој друг моден детал.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail